, ,

PS: des-ignblok 14

sobota, listopadu 08, 2014


Botas, Mikulandská
Zdroj: TheA
Designblok - nadané dítě českého a světového designu - probíhal právě před měsícem a přesto je teď kdesi na dně propadliště našich mělkých novodobých dějin. Újma by tedy nemusela být až tak velká. Ale co s jeho psychikou? Totiž, možná jsme do toho schopného ubožátka malinko vrazili sami a úpadek tak urychlili. Ale co už, doba je rychlá a dav má sílu…

Malý přehmat

Růžové brýle si dělaly očekávání. Nepřiznaně doufaly, že i přes pár nutných komerčních expozic budou nakonec odcházet s pocitem „ach“. Doufaly, že jim designový víkend prosvětlí nitro a ony se budou muset o tu radost se všemi co nejdřív podělit. Přály si být příjemně překvapené a volat „sláva“ nad nezpochybnitelnou umností tvůrců, kteří byli zrozeni v této malé zemi, kteří se snaží vetknout krásu do věcí naší denní potřeby a obohacují tímto půvabem prostředí každodenní. Přály si žasnout nad výsledky jejich píle, trpělivosti a odvahy, protože jakékoliv umělecké dílo je hlavně příběhem rození něčeho úchvatného a takové příběhy jsou často plny zvratů a obratů.

Brýle tedy žasly. Úžas je zavedl k otázce formálního záměru akce, přemýšlely nad samotným pojmem design a uvažovaly i o cílové skupině těchto autorských dní. S vědomím lidského snažení a úsilí se ovšem vzpíraly nekonstruktivní kritičnosti. Kritické vůči celé akci tedy rozhodně nebudou. Však už podnět nad něčím se hlouběji zamyslet a třeba si tak uvědomovat vlastní polohu v širších souvislostech, je dostatečně smysluplným cílem.

Studia

Superstudia byla letos dvě – v původní ZŠ v Mikulandské a v hotelu Evropa. Je dost možné, že brýle se namlsaly hned v začátku při obhlídce první lokace, jejíž tématem bylo dětství. Hra a dětská otevřenost budou jistě jedněmi ze základů jakékoliv tvůrčí práce. A možná to byl právě tento typ volnosti, který se tak pozitivně projevil v expozicích i exponátech Superstudia Hra. Čišela z toho radost a chuť jít si co nejdřív zase hrát.

Hotel Evropa alias Šroubek vypráví smutnější příběh, ale i takové do života patří. Opomíjená stárnoucí kráska byla na těchto pár podzimních dnů vyvedena opět do společnosti a možná bude mít časem i nové šaty. Kéž by, moc by jí totiž slušely. Letos předváděla nábytek, bytové doplňky a svítidla.

Dům u Minuty byl domovem Openstudia. Brýle dostály jménu stavby a moc dlouho se v místě nezdržovaly. Vybílený renesanční dům s krásnou fasádou i atriem, ale nesmyslným množstvím nových příček uvnitř byl narván třetím stavem, cetkami a vybízel k rychlému úprku.

Art House v paláci Colloredo-Mansfeld byl příjemným završením. Už jen návštěva této finálně barokní památky pohladí po duši.

Závěrem

Komu jsou tedy dny designu určeny? Sběratelům, kupcům, návrhářům, turistům nebo nám všem? Chceme se nechávat okouzlit, otevírat se světovému designu a být inspirativní akcí pro designérské profesionály i ze zahraničí nebo si jen chceme na designbloku nakoupit spoustu zbytečností krátkodobého užitku, které vypadají přesně podle norem, za nichž jsme ochotni směnit je za úspory? Tím bychom se ovšem jen místo začlenění mezi světové veletrhy designu přidali tak akorát k mase dalších „dyzajnmárketů“, v nichž se už přestávám orientovat. Myslím, že je to jen nešťastně zvolená kombinace skutečností. Je mezi námi mnoho nadaných umělců a návrhářů, obklopujeme se nádhernými historickými stavbami, sponzoři jsou ochotni tu legraci platit. Tak teď už jen uvařit to dohromady ve správném poměru, abychom to příští rok zas nemuseli někam uklízet…

PPS: Toto vážně není recenze! :-)Fotodokumentace jen to málo, co se podařilo zachránit z neustále se rozbíjejícího mobilu. Škoda, nacvakaných zajímavých kousků letos nebylo málo. Zbytek je tedy v tom propadlišti...

Palác Colloredo-Mansfeld
Zdroj: TheA

Snowboardové prkno, které si jeden deváťák vyrobil sám z euro palet
a dokonce se na něm i jednou svezl :-) Kluk je docela borec!
Zdroj: Mikulandská, TheA

Světla zn. HALLA.
Zdroj: Mikulandská, TheA

Srovnání českého a polského tvůrce porcelánu. Prostě Wojna :-)
Zdroj: Mikulandská, TheA


No comment... :-)
Zdroj: Mikulandská, TheA

Prostě pracovní oděv.
Zdroj: Mikulandská, TheA

expozice Lee
Zdroj: Mikulandská, TheA

Chybí mi na tom logo LV a blicí pytlíky u východu.
Zdroj: U Minuty, TheA

Zvířátka a další miniatury vyrobené z bonbónů.
Zdroj: Mikulandská, TheA

A nakonec naše konceptuální budoucnost. Já myslím, že ten prvňák má fakt talent,
když dokázal narvat do houby hřebíky a nazvat to dort. Heslo: Pomóc!
Zdroj: Mikulandská, TheA

You Might Also Like

0 komentářů