, , , , , , , , , ,

Letní Letná 2015

úterý, srpna 25, 2015

Compaigne Rasposo (FR) | NoFit State Circus (UK) | Losers Cirque Company (CZ)

Festival nového cirkusu a divadla Letní Letná je pro kultury lačného Pražana doslova povinností. Kdo nezajde alespoň jednou v průběhu festivalu omrknout cirkusové stany nad Malostranskou, zevlovati zdarma do trávy na představení VOSTO5, zkontrolovat šapitó Letní Poloha, vyvenčit děti na divadlo Víti Marčíka nebo aspoň zaměstnat personál stánků s občerstvením, je buď mimo Prahu, nebo mimo sebe.

12. Letní Letná je zhruba v půlce a to nejlepší z ročníku 2015 je možné ochutnávat až do konce. Yes! Zde nabízím 3 nejlepší vzorky k degustaci - nasávání atmosféry je zdarma, zážitky jako už obvykle k nezaplacení.

Compagnie Rasposo (FR)

Představení Morsure francouzského souboru Rasposo je dotykem ryzího cirkusového umění, které propojuje akrobacii, tanec, hereckou techniku, živou hudbu a další formy pohybového umění do jednolitého celku.  Dekorace mají smysl a jsou účelné, kostýmy neruší a dokreslují atmosféru. A právě ta celistvost probouzí v divákovi dojem přirozeného projevu, což činí představení velmi harmonické, přitažlivé a hlavně stravitelné. Ať už jde o jakoukoliv z výše uváděných performerských technik, jsou vzájemně velmi citlivě propojeny a účinkující jsou si jasně vědomi, že herec hraje, i když vlastně zrovna nehraje. Tato důležitá maličkost pak způsobuje, že jakýkoliv pohled, gesto či pohyb zapadne do celého vystoupení jako chybějící dílek puzzle. Divák nemá pocit, že by umělec něco předstíral, ale čte příběh, který je na scéně vyprávěn pohybem a hudbou. Morsure je vlastně několik příběhů, které propojuje postava tajemné černé paní. Ta je symbolem – možná stínu, možná našich obav nebo symbolem nenaplněné touhy… A to, že jde o opravdu opravdový cirkus, se sami přesvědčíte na úplném konci představení – v každém správném cirkusu totiž vystupuje lev a Rasposo Compagnie to dobře vědí…

Představení na mě působilo jako výrazově vyvážené, intimní a podmanivé. Provazochodecké vystoupení Marie Molliens, současné ředitelky cirkusu, bylo pro mě absolutně strhující a zároveň tím nejlepším, co jsem kdy z této techniky viděla.

Přehled dostupných představení a vstupenky na Morsure najdete zde.


Zdroj: www.letniletna.cz; Compagnie Rasposo (FR) - Morsure

NoFit State Circus (UK)

Představení Bianco láká na velmi netradiční pojetí jeviště a hlediště, což je zásadní aspekt představení. Diváci totiž u představení pouze stojí a cirkusovými asistenty jsou v celém průběhu neustále přesouváni a přeskupováni z místa na místo. Ve stejném čase probíhá za šíleného povykování a pitvoření umělců také přestavování a přemisťování jeviště do různých částí šapitó. A tak se stane, že někdy cosi z toho vidíte, někdy vidíte jen část a někdy nevidíte nic. Píši záměrně, že vidíte “cosi z toho“, protože, i když je Váš výhled zrovna ničím nerušený, akrobaté jsou většinou za šíleného poskakování rozptýleni po celém šapitó, takže se snadno může stát, že přehlédnete opravdu dobrý kousek některého z nich. A to je škoda. Jsem velkým nadšencem a amatérem akrobatického umění a tak mě vždycky trochu zamrzí, když přijde projev tvrdé dřiny takto vniveč. Na druhou stranu je výborné zkoušet nové přístupy a pojetí, protože jen tak může vniknout něco inovativního a zajímavého. Představy o výborném představení se u každého z nás liší. Přestože byly výkony akrobatů fenomenální, v mé představě o výborném představení tento koncept bohužel příliš neobstál. Neustálé přesuny mě rušily od soustředění se na děj, který působil neuceleně a příliš tak nevynikl. Některé proměny jeviště byly až zbytečné, jiné zas velmi nápadité a efektní. Například sníh ve formě mýdlové pěny padající ze stropu uprostřed stanu, déšť rudých lístků na dlouhou sukni vznášející se tanečnice, nebo živá kapela byly tím příjemným překvapením.

Přestože je kompozice představení trochu pomatená, je zároveň velmi ojedinělá a už z toho důvodu to stojí za to vidět. Bianco nepochybné předpoklady zaujmout a oslovit alespoň svými částmi, když už ne celkem. Britský soubor NoFit Stateje navíc jedním z mála, který pořádá mnoho workshopů cirkusových umění také pro veřejnost – ovšem bohužel pro nás, ne na Letné...

Přehled dostupných představení a vstupenky na Bianco najdete zde.


Zdroj: www.letniletna.cz; NoFit State Circus (UK) - Bianco

Losers Cirque Company (CZ)

Čeští Losers Cirque Company, jak se nově pojmenovali, uvedli na letošní Letní Letné premiéru svého nového představení s názvem Walls & Handbags. Jestli se jejich první představení s názvem Losers setkalo loni u publika s velkým úspěchem, pak to nové bude doslova pohlazením po duši. Pohybově i strukturou nese uvedení chtě nechtě známky české gymnastické školy, což jí budiž ke cti. Walls & Handbags, které by se spíše než novým cirkusem dalo nazvat pohybovou skladbou, je totiž vystoupením s vzorovou choreografickou kompozicí. Sjednocující idea je doplněna vhodným hudebním podkresem, adekvátním pohybovým jazykem a respektem k principu gradace v celém příběhu. Jednoduché kostýmy korespondují celkem v barvách i střihu, nechají vyniknout pohybový výraz a přesto zůstávají zajímavým doplněním. Pravidelným návštěvníkům Tance Praha by mohlo Walls & Handbags asociovat představení Sutra belgického choreografa Sidi Larbi Cherkaouiho z roku 2011 a to kvůli dřevěným truhlám, které jsou hlavním symbolem a ústřední scénografií celého vystoupení. Obsahově i výkonově jde sice o naprosto odlišné úrovně projevu, ovšem výsledný dojem v obou případech osloví. A i v tomto představení, stejně jako ve jmenované Sutře, je hlavní postavou dítě – osmiletý Kryštof. A to je zásadní motiv, který řadí Walls & Handbags k těm lepším a kvalitnějším. Nepřímo totiž zdůrazňuje nejen jakousi hravost, otevřenost a nadhled, které bychom si měli zachovat i v dospělém věku, ale zejména a spíše nepřímo důležitost pohybu v dětském věku a především radost z něj. Kryštof je v předání tohoto nadšení z pohybu stejně impozantní, jako ve svých fyzických výkonech. 

Pro odlehčení musím na konec dodat, že kdyby mělo jít o dokonalou reklamu, chyběla by v ní už jen koťátka. A že kdyby kluci zvolili trochu zapamatovatelnější, lépe vyslovitelnější a více korespondující název celého díla s jeho obsahem, bylo by představení už skoro nesnesitelně dokonalé… :-) Takže děti (a možná i koťátka) jsou na tomto představení rozhodně vítány...

Přehled dostupných představení a vstupenky na Walls & Handbags najdete zde.

Zdroj: www.letniletna.cz; Losers Cirque Company a STK Theatre Concept/SKUTR (ČR, SK, HUN, SRB) - WALLS & HANDBAGS ... vskutku brand buldingový název aneb jak vecpat meloun do díry velké jako citrón :-)


PS: Jelikož se můj mobil rozhodl, že se stane pevnou linkou, foťáku jsme amputovali objektiv, a protože se na představení stejně fotit nesmí, jsou všechna fota vypůjčená. Třebaže nejsou hyper-kreativní, za to jsou technicky v pořádku a oficiální :-)  Díky za pochopení a na viděnou na návštěvě letnoletního nedělního LaPutyka představení Airground. Značka: růžové brýle.

You Might Also Like

0 komentářů