, , , ,

Toyen: návod k použití

čtvrtek, prosince 03, 2015

Tisková zpráva věcně a umně píše, že se Museum Kampa rozhodlo na počest své zakladatelky uspořádat výstavu česko-francouzské malířky Marie Čermínové, zvané Toyen, a že je to celé velmi unikátní. 

Obraz s názvem Ztroskotání ve snu z roku 1934.
V roce 2013 byl vydražen do soukromé sbírky za 10 mil. (bez aukční provize).
Zdroj: stránky iHNed.cz

Fajn, tak teď o něco familiárněji – u Medy na Kampě je Toyen a vy byste na ní vážně měli jít

Proč?

 • Protože Toyen je česká malířka světového formátu. 
 • Protože její obrazy stojí milióny a vy je uvidíte hodně zblízka.
 • Protože je to velkolepá kulturní událost. Vy budete její součástí a můžete o tom pak vykládat sousedům.
 • Protože vás Toyen inspiruje - je svérázná, provokativní, nepřizpůsobivá, vzdorovitá, nespoutaná a odvážná žena. 
 • Protože je v tvorbě rozmanitá jako vy... Malovala, kreslila, dělala koláže, knižní vazby, textilní návrhy, tvořila grafiku, lepty, scénografiku a založila módní atelier. 
 • Protože se věnovala krásné erotické tvorbě. Vytvořila knihu Jedenadvacet – sexuální příručku novomanželům (co bylo před 100 lety porno, je dnes umění).
 • Protože taky nosila kalhoty. A taky sukni. A obojí určitě ráda.
 • Protože výstava má krásný poetický název, takže si ho zapamatujete jedna báseň.
 • Protože uvidíte, že figurální tvorba neznamená jen tělo na obraze. Znamená jakýkoliv útvar na pozadí obrazu. Takže něco na něčem - a obojí od sebe dokážu na první pohled odlišit. Yes!
 • Protože její minulá výstava byla v Praze v roce 2000.
 • A protože mi tato výstava před 15 lety otevřela srdce k umění
Obraz Sen z roku 1937 byl v na konci roku 2014 vydražen za 13, 6 milionů Kč (bez aukční provize) do soukromé sbírky. Týden před dražbou plátna se za 464 000,- Kč (bez aukční provize) do soukromé sbírky vydražila také předloha k tomuto obrazu - kresba tuží a akvarelem. Je to můj oblíbený obraz od Toyen a osobně tu kresbu miluji o něco víc, než ten olej. Evokuje naprosto odlišné zážitky. Na výstavě tu kresbu ovšem neuvidíte.
Zdroj: reprodukce díla vypůjčena z portálu lidovky.cz
Výstava se jmenuje Vidím, neboť je noc. To je moc hezký název. Odráží tendenci malířky k soumraku, k atmosféře zvláštně prosvětleného šera. Je vyjádřením hodiny mezi psem a vlkem, magické doby mezi tmou a úsvitem, kdy se mísí nadpřirozeno se světem přirozeným, kdy přicházejí nejhorší noční můry i nejkrásnější erotické sny. Je to doba kdy chodí Múza k básníkům. Je to doba Toyen. Cítíte z jejích obrazů to napětí...?

Instantní Toyen v kostce

Fotografie sedmnáctileté Toyen z roku 1919.
Zdroj: muni.cz
Toyen je pseudonym, který si malířka Marie Čermínová zvolila jako své umělecké jméno. Názory na jeho původ i význam se různí. Seifert si myslel, že to byl jeho nápad, Teige si myslel, že to byl jeho nápad. Někdo se domnívá, že Toyen má původ ve francouzském slově „citoyen“, tedy občan. Jiní mají za to, že původem je zkomolení sousloví „to je on“

Zastánci posledně zmíněné verze vyházejí z toho, že se malířka stylizovala do mužské polohy. Jeden z pohledů na tuto formu určitého odosobnění může být, že autorce umožňoval nadhled – nad vlastní tvorbou i nad vlastní sexualitou. Právě erotická témata autorku hodně ovlivnila. Uvolněnost a otevřenost s jakou je ztvárňovala, jí umožnila, stát se ve 20. letech žádanou ilustrátorkou. A ve 30. letech už ve zobrazování tohoto tématu neměla konkurenci. To vše píši, protože erotika a sex vás stejně všechny zajímá, a také proto, že erotické ladění a symbolika se prolínají napříč celou tvorbou Toyen. Neustálou kultivací tohoto tématu dosáhla autorka toho, že se v malbách dostává jako by pod práh přímého vnímání a projevuje se příjemně zvláštním pnutím, které nás může prostupovat, když si prohlížíme některé její malby. „Fakt ten obří flek na plátně připomíná ženské torzo, nebo to tam vidím jenom já…?“

Toyen se narodila v Praze v roce 1902, vystudovala UMPRUM a vzhledem k politické situaci se ve 20. letech stěhuje do Paříže. Tam se setkává se surrealisty, tam žije a tvoří po boku Heislera, Štyrského a dalších až do své smrti v roce 1980. 

Takže kdykoliv uslyšíte něco o Toyen, položte to rovno surrealismu a všemu s tím spjatým.

Obraz Spící namalovaný v roce 1937 a v roce 2009 vydražený za 20 milionů Kč (bez aukční provize) do soukromé sbírky.
Je to ikonický obraz autorky, tedy něco jako Toyen = obraz Spící...
Zdroj: reprodukce ukradena z portálu kamsevydat.cz

Su… co? Surrealismus?

Surrealismus je moderní umělecký směr. Je to ale také životní styl. Formoval se ve 20. letech ve Francii, hodně se o to zasloužil spisovatel Breton. Lidé po 1. světové válce hledali nové hodnoty, od vědy se odkláněli k podvědomí a všeobecnému osvobozování mysli. Surrealističtí malíři se na obrazech snaží zachytit své sny a vize, jakkoliv bizarní mohou být. Zobrazují zdánlivě nereálné kombinace různorodých myšlenek, představ, halucinací, hysterií, pocitů nevolnosti. Dávají tak zcela průchod své fantazii. Uvolněné napětí se následně přenáší do malby. 

Obraz s názvem Po představení je z roku 1943 a je součástí sbírky Alšovy jihočeské galerie.
Zdroj: reprodukci jsem našla na Pinterestu


Co vylepšit?

Informace, které naleznete o výstavě i o tvorbě Toyen na stránkách muzea, jsou poměrně nekonzistentní, hůře pochopitelné a hlavně skryté a špatně čitelné. Na Internetu se opakují tytéž informace z tiskové zprávy. O doprovodných akcích anebo kurátorských prohlídkách se moc nemluví. Výstava je konzervativní a jednoduše postavená, děti nezaujme, s kočárkem na ní nemůžete. Katalog k výstavě stojí bezmála 500,- a méně obšírná, tedy i levnější nebo elektronická varianta není k dispozici. V tomto ohledu je ještě opravdu co dohánět a přemýšlet o tom, jak diváky oslovit současnými komunikačními prostředky, jak je zaujmout a jak jim cestu k umění zpříjemnit.

Přesto stojí za to se s tvorbou Toyen seznámit. Muzeum Kampa klade opravdu důraz na kvalitu vystavovaných autorů i na zlepšení stavu kultury u nás. Návštěva Sovových mlýnů je vždy moc příjemným zážitkem.


Obraz Zatmění je z roku 1968 a je také součástí soukromé sbírky. Odráží v něm svou tvorbu z 20. let, tedy erotická témata zpodobněná zde zejm. symbolikou; a také z let 30., což dokládá motiv šachovnice na pozadí.
Zdroj: reprodukce z Pinterestu

Muzeum Kampa, U Sovových mlýnů 2, 118 00 Praha 1, Malá Strana.

Vstup po – ne 10:00 – 18:00 za 120,- v plné ceně nebo za 60,- ve snížené. Vstup se pak vztahuje i na stálou výstavu malíře Kupky a sochaře Guttfreunda - o těch třeba někdy příště...

Výstava byla prodloužena do 16. února 2016.

You Might Also Like

0 komentářů