, , , ,

Egon Schiele - 8 věcí, které jste možná nevěděli

sobota, listopadu 19, 2016

Egon Schiele (1890 – 1918), malíř vzešlý z rakouské secese ovšem s vlastním specifickým stylem směřujícím k evropské expresi. Je znám pro své erotické obrazy extrémně mladých dívek, je autorem mnoha vlastních rachiticky vyhlížejících autoportrétů a dalších zkormouceně či ztrápeně vyhlížejících figur. Byl žákem slavného Gustava Klimta. Ve světě výtvarného umění je Egon Schiele stále částečně kontroverzní postavou s výtvarnými díly draženými za desítky milionů dolarů. Schieleho obrazy jsou tak osobité, že je bez omylu pozná téměř každý. Možná ale existuje pár skutečností, o nichž jste v souvislosti s malířem nevěděli.


Sedící žena s pokrčenými koleny
Sedící žena s pokrčenými koleny, 46 x 30 cm, kvaš, akvarel a černá pastelka na papíře, 1917.
Portrét manželky Edith Harms. Součást sbírky Národní galerie v Praze.
Zdroj: www.egon-schiele.com

1. Je stále nejmladším studentem, který byl kdy přijat na vídeňskou Akademii výtvarných umění.

Schielemu bylo jen 16 let, když se dostal na Akademii výtvarných umění ve Vídni. V roce 1906, rok po smrti svého otce, začal studovat tzv. Kunstgewerbeschule (Škola umění a řemesel), ovšem na naléhání a doporučení několika vyučujících přestoupil ještě téhož roku na Akademii. Studia ovšem nikdy nedokončil. Po třech letech odešel a s několika dalšími přáteli z Akademie založil tzv. Skupinu nového umění (Neukunstgruppe), která usilovala o maximální autenticitu tvorby bez návaznosti na tradici a umělecký vývoj – „nový umělec může být jen tak sebou samým“.

2. Neznámá první láska

Schieleho první láskou byla Margarete Partonek, dcera učitele. Schiele jí v jednom ze svých dopisů napsal, že „svou pravou ruku by vložil do ruky umění, ovšem obě své ruce do rukou nejmilovanější dívky…“

3. Obdivovatel ženské sexuality

Ačkoliv by některé ze Schieleho kreseb mohly v současném kontextu působit poněkud groteskně, jsou ve skutečnosti výrazem obdivu k ženské sexuální energii a její síle. Ženy staví jako centrální objekty výtvarného umění - nikoliv do tradičních poloh typických pro umělecký akt, ale do velmi provokativních póz ukazující krásy ženské fyzické přirozenosti.

woman with black stockings
Žena s černými punčochami, 1913.
Zdroj: Leopold Museum

4. Byl ve vězení za únos a svedení nezletilé dívky 

V době, kdy bydlel v domě za Vídní v Neulengbachu, přišlo obvinění z únosu a zneužití nezletilé. To vyplývalo právě ze zobrazování velmi mladých dívek. Přestože byla nakonec všechna obvinění odvolána, Schiele strávil ve vazbě 24 dní a mnoho jeho děl bylo zkonfiskováno jako pornografické materiály. Schiele byl tímto zážitkem hluboce traumatizován a v jeho kresbách se již mladé dívky přestaly vyskytovat.

5. Jeho nejdražší vydražený obraz je krajina

Stalo se tak ve večerní londýnské aukci v Sotheby´s 22. června 2011. Jde o obraz Domy s barevným prádlem - Předměstí II. Sběratel za něj zaplatil 40 milionů USD (cca 1 miliarda Kč), což je téměř dvojnásobek původního aukčního rekordu za dílo Egona Schieleho.

Häuser mit Bunter Wäsche
Domy s barevným prádlem - Předměstí II (Häuser mit Bunter Wäsche - Vorstadt II), 99 x 119 cm, olej na plátně, 1914.
Zdroj: The Wall Street Journal
Prvenství v online aukci patří též Schielemu. Nejdražším uměleckým dílem, které bylo dosud prodáno v online aukci je totiž akvarel s názvem Ležící žena, za který kupec zaplatil 1 827 000 EUR (cca 49 milionů Kč). Vydraženo bylo 21. června 2013 na portálu Auctionata.

reclining woman
Ležící žena ((Reclining Woman), 48 x 31,6 cm, akvarel a tužka na papíře, 1916.
Zdroj: Auctionata.com 

6. Musel narukovat do armády

Pouhé 4 dny po sňatku s Edith Harms nastoupil v Praze aktivní vojenskou službu. Na bitevní frontu se nikdy nedostal a jeho práce spočívala ve střežení a doprovázení ruských vězňů. Z toho důvodu se stále mohl věnovat tvorbě a organizaci výstav. Skicoval vězně i své kolegy, účastnil se 49. ročníku výstavy Secese ve Vídni a kromě toho vystavoval také v Curychu, Praze i Drážďanech. 

7. Wally, Schieleho Múza

V roce 1911 se sblížil s tehdy sedmnáctiletou modelkou Wally Neuzil. Žili spolu v  Českém Krumlově, rodišti Schieleho matky (dnes je v tomto domě Muzeum), později se odstěhovali do domu v Neuglenbachu. Přestože k sobě měli oba velmi blízko, Schiele se rozhodl výhodně oženit s Edith Harms. Její původ ve střední třídě byl pro jeho další tvorbu a začínající válku přijatelnější než vztah s inspirativní a nevázanou Wally. Vztah se svou rusovlasou Múzou s blankytnýma očima ovšem nikdy nezamýšlel ukončit, proto Wally v písemném dokumentu navrhl, aby společně trávili každé léto prázdniny. Wally to odmítla a ti dva se pak už nikdy neviděli.

wally neuzil
Wally Neuzil v roce 1913.
Zdroj: telegraph.co.uk

8. Zemřel jen ve 28 letech

Zemřel na následky epidemie španělské chřipky 31. října, 3 dny po smrti své manželky, která byla v 6. měsíci těhotenství. V těchto třech dnech nakreslil několik skic Edith, své ženy.


You Might Also Like

0 komentářů